W ostatnim czasie, rynek budowlany stale notuje dynamiczne zmiany. Wzrosty obserwuje się nie tylko w kontekście cen materiałów budowlanych, ale również w odniesieniu do kradzieży na placach budowy. W związku z tym, inwestorzy coraz częściej decydują się na zabezpieczenie swoich powstających inwestycji. Przyczyny upatruje się w jednym – wzroście kosztów życia.
Zdaniem specjalistów, monitoring budynków, alarmy i zabezpieczenia wokół domu stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Serwis Oferteo.pl raportuje, że od 2021 roku, liczba zapytań o usługi związane z monitoringiem domu wzrosła o 100%. Porównując rok 2021, kiedy zapytań było ponad 800 - w 2023 roku odnotowano już ich ponad 1600. Patrząc na całe spectrum zapytań związanych z monitoringiem, alarmami i zabezpieczeniami posesji – serwis odnotował ich w 2023 roku ponad 3600, co oznacza wzrost aż o 200% od 2021, gdy liczba ta wynosiła ponad 1300.
Zabezpieczenia - kluczowy element budowy
Materiały budowlane, pozostawione na placu budowy są narażone na kradzieże, co potrafi znacznie zwiększyć koszt całej inwestycji i wydłużyć czas jej trwania.
Ogrodzenie działki w trakcie budowy już na niewiele się zdaje. Alarmujące informacje na temat wzrostu kradzieży materiałów budowalnych płyną z całego kraju. Inwestorzy obecnie sięgają po różne metody zabezpieczenia, które mogą obejmować instalowanie systemu monitoringu, dogadywanie się z lokalnymi sąsiadami, czy też wynajęcie profesjonalnej firmy ochroniarskiej na czas budowy.
zauważa Marta Kaleta-Domaradzka z Oferteo.
Serwis od lat obserwuje, w jaki sposób Polacy wybierają metody zabezpieczeń. Już w 2022 roku widać było, że świadomość związania z zabezpieczeniami swojej posesji notuje trend wzrostowy.
Ekologiczne rozwiązania remedium na przyszłość
Niewątpliwie, chcąc zabezpieczyć swoje obejście przed kradzieżami - warto również zwrócić uwagę na aspekt ekologiczny. W procesie budowy domu murowanego zakupione materiały, takie jak bloczki, cegły czy drewno z zasady są składowane na działce. Na późniejszych etapach – wielu inwestorów decyduje się także zostawić kafle czy panele wewnątrz zamkniętej inwestycji.
Alternatywą jest zastosowanie technologii prefabrykacji. Jest to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, dzięki któremu budynki są produkowane w fabryce, idealnie mierzone oraz przycinane i dostarczane na plac budowy w gotowych sekcjach. Ta metoda pozwala nie tylko skrócić czas budowy, ale również minimalizować ryzyko kradzieży materiałów budowlanych na pierwszych etapach powstawania domu. – dodaje ekspert z Oferteo.
Podsumowując, inwestorzy na rynku budowlanym poszukują skutecznych i efektywnych kosztowo rozwiązań, które zabezpieczałyby ich inwestycje. Wzrost zainteresowania monitoringiem i alarmami w domach oraz technologią prefabrykacji świadczy o rosnącej świadomości zagadnień związanych z bezpieczeństwem i ekologią.